Tak, to prawda. Na rynku wyróżniamy wiele mechanizmów wykorzystywanych w klawiaturach mechanicznych. Niektóre z nich pojawiły się już pół wieku temu, a inne stosunkowo niedawno. Lecz obecnie świat zdominowany jest przez przełączniki typu Cherry MX i ich klony.
Przełączniki (switche) dzielimy na 3 typy:
liniowe,
tactile oraz
clicky. Ale to już pewnie wiesz. Natomiast zapewne zastanawiasz się, który rodzaj switchy powinieneś wybrać gdy jesteś graczem. A jakie programistą? A co gdy programujesz w pythonie? Lub jesteś blogerem? Czy też Księgowym?
Ta opinia może szokować, ale od lat forsujemy myśl, iż wykonywany zawód, czy też rodzaj aktywności nie powinien mieć związku z tym, jakie switche znajdą się w Twojej klawiaturze. Nie widzimy przeszkód, abyś w biurze korzystał z wyciszonych przełączników liniowych, a po powrocie do domu siadał do klawiatury z głośnymi clicky switchami. Nikt Ci tego nie zabroni…no chyba, że zirytowani hałasem domownicy?
Wszystko co musisz wiedzieć na początku przygody z klawiaturami mechanicznymi zawarliśmy w tym artykule, a przeczytanie go zajmie Ci nie więcej niż 3 minuty, ponieważ szanujemy Twój czas i nie lubimy lania wody. No i oczywiście bez zbędnych chwytów marketingowych!
Warto wiedzieć, że rozmiar i forma klawiatury jest równie ważna co dobór samych przełączników. Jeżeli nie orientujesz się jeszcze w tym temacie, zapraszamy Cię do naszego poradnika
tutaj.
Kolejnym istotnym elementem klawiatury są nakładki na przełączniki (
keycapy). Temat bardzo często traktowany po macoszemu przez dużych producentów sprzętu gamingowego. A ich wpływ na wrażenia dotykowe i wydobywany dźwięk przy kliknięciu jest niewiele mniejszy od samych switchy. Wysokiej jakości nakładki mogą spowodować, że zła klawiatura będzie wyglądać dobrze, a dobra będzie jeszcze lepsza! Koszty najwyższej jakości keycapów takich jak na przykład GMK często przewyższa cenę gotowych zestawów klawiaturowych.