Często zadawane pytania dotyczące klawiatur mechanicznych

O CO W TYM WSZYSTKIM CHODZI?
Od strony wizualnej klawiatura mechaniczna może być bardzo podobna do innych rodzajów klawiatur. Dopiero, gdy zajrzymy do środka konstrukcji możemy zauważyć najważniejsze różnice, co idealnie współgra z popularnym powiedzeniem mówiącym, że przecież “liczy się wnętrze”. Zanurzmy się więc w ten temat i poznajmy co charakteryzuje klawiaturę mechaniczną na tle innych.

Zacznijmy od tego, że na rynku najpopularniejszymi klawiaturami są klawiatury membranowe i nożycowe. Pierwsze z nich możemy znaleźć dosłownie wszędzie — nie tylko w sklepach zajmujących się sprzedażą elektroniki. Ich dwie najważniejsze cechy, czyli niska cena i prostota w produkcji, wpływają na ich rozprzestrzenianie na świecie. Zasada działania takiej klawiatury jest prosta — pomiędzy stykiem na płytce drukowanej, a keycapem, znajduje się gumowa membrana, która stwarza opór podczas wciskania palcem danego klawisza.


Ta zasada ma dwie istotne wady – jak to często bywa, gdy pośrodku jest guma, wrażenia są przytłumione, a żeby kontakt się zamknął, trzeba wcisnąć klawisz do końca. Uniemożliwia to pisanie bezwzrokowe, znacznie zmniejsza szybkość pisania i ogólnie jest to nawyk.

Mechanizm nożycowy jest de facto taki sam jak membrana, tylko istnieje specjalny mechanizm o zmniejszonej głębokości ruchu, który mocuje nasadkę. Dzięki temu możliwe jest wykonanie klawiatury ultracienkiej, dlatego ta konstrukcja stała się szeroko rozpowszechniona w laptopach i klawiaturach przenośnych. Nie ma mowy o jakichkolwiek odczuciach ani dotyku takiej klawiatury, jest wciśnięta i jest w porządku.
według zespołu funkeys
Nie ma jednej definicji, która precyzyjnie określiłaby czym jest klawiatura mechaniczna. Sugerujemy natomiast liberalne podejście do tematu i wybór dowolnego rozwiązania opartego o niezależny mechanizm wciskania.
Tak, to prawda. Na rynku wyróżniamy wiele mechanizmów wykorzystywanych w klawiaturach mechanicznych. Niektóre z nich pojawiły się już pół wieku temu, a inne stosunkowo niedawno. Lecz obecnie świat zdominowany jest przez przełączniki typu Cherry MX i ich klony.

Przełączniki (switche) dzielimy na 3 typy: liniowe, tactile oraz clicky. Ale to już pewnie wiesz. Natomiast zapewne zastanawiasz się, który rodzaj switchy powinieneś wybrać gdy jesteś graczem. A jakie programistą? A co gdy programujesz w pythonie? Lub jesteś blogerem? Czy też Księgowym?

Ta opinia może szokować, ale od lat forsujemy myśl, iż wykonywany zawód, czy też rodzaj aktywności nie powinien mieć związku z tym, jakie switche znajdą się w Twojej klawiaturze. Nie widzimy przeszkód, abyś w biurze korzystał z wyciszonych przełączników liniowych, a po powrocie do domu siadał do klawiatury z głośnymi clicky switchami. Nikt Ci tego nie zabroni…no chyba, że zirytowani hałasem domownicy?

Wszystko co musisz wiedzieć na początku przygody z klawiaturami mechanicznymi zawarliśmy w tym artykule, a przeczytanie go zajmie Ci nie więcej niż 3 minuty, ponieważ szanujemy Twój czas i nie lubimy lania wody. No i oczywiście bez zbędnych chwytów marketingowych!

Warto wiedzieć, że rozmiar i forma klawiatury jest równie ważna co dobór samych przełączników. Jeżeli nie orientujesz się jeszcze w tym temacie, zapraszamy Cię do naszego poradnika tutaj.

Kolejnym istotnym elementem klawiatury są nakładki na przełączniki (keycapy). Temat bardzo często traktowany po macoszemu przez dużych producentów sprzętu gamingowego. A ich wpływ na wrażenia dotykowe i wydobywany dźwięk przy kliknięciu jest niewiele mniejszy od samych switchy. Wysokiej jakości nakładki mogą spowodować, że zła klawiatura będzie wyglądać dobrze, a dobra będzie jeszcze lepsza! Koszty najwyższej jakości keycapów takich jak na przykład GMK często przewyższa cenę gotowych zestawów klawiaturowych.
Okej, jasne. Ale po co mi to wszystko?

homo-niepewnus (od łac. osoba jest niezdecydowana);
To bardzo dobre pytanie i cieszymy się, że je zadałeś! Trudno zaprzeczyć, że klawiatura jest głównym środkiem interakcji z komputerem. Jesteśmy gotowi spędzić tygodnie na porównywaniu taktowania pamięci RAM, przepustowości dysków półprzewodnikowych, częstotliwości odświeżania monitorów itp. A urządzenie, które codziennie dotykamy, za pomocą którego realizujemy nasze myśli czy prowadzimy rozmowy z naszymi bliskimi z jakiegoś powodu otrzymuje niewiele uwagi przez użytkowników komputerów. Efekt właściwie dobranej klawiatury jest podobny do efektu wygodnego materaca, czy ergonomicznego fotela biurowego. “Przed” było w porządku, lecz “po” nasze życie już nigdy nie będzie takie samo i zadajemy sobie pytanie dlaczego tyle czasu zwlekaliśmy z zakupem.

Właściwie dobrana klawiatura może wiele zmienić. Począwszy od wyglądu i atmosfery miejsca pracy, a skończywszy na chęci ciągłego wpisywania tekstu do komputera. To bezcenne uczucie, kiedy idziesz do pracy i wiesz, że ONA już tam na ciebie czeka.